• +905309459200
  • memekander@hotmail.com

MEMEKANDER KURULUŞ HİKAYESİ

MEMEKANDER KURULUŞ HİKAYESİ

Kurucu başkanlığını üstlendiğim Memekander’in kuruluş hikayesi 2000 yılı başında benim meme kanseri nedeniyle sol mememi kaybettiğimde başladı.

1987 yılından bu yana gönüllü olarak, yönetimin her kademesinde görev aldığım uluslararası niteliği taşıyan, iş kadınlarından oluşan “Kordon Soroptomist Kulubü”nün bana kazandırdığı;

Bilinç, bilginin gücünü kadın hakları konusunda takip azim ve kararlılıkla deneyimlerimi aktararak faydaya çevirdim.

Meme Kanseri Savaşım Derneği kısa adıyla Memekander Kordon Soroptimist Kulübü ve Ege

Üniversitesi Yüksek Hemşirelik ABD. Rahmetle andığım Prof. Dr. Alev Dramalı Hocam ve ekibinin destekleri ile 27.06.2005’de Bornova İzmir’de kurulmuştur.

Memekander Türkiye’de kurulan meme kanserli hasta ve hasta yakınları ve de sağlıklı gönüllülerden oluşan ilk hasta derneğidir

Memekander; hasta savunuculuğu, meme kanseri farkındalığını ve bilincini toplumda yaymak, kadınlarımızı aydınlatmak amacıyla, hastalar arasında dayanışma bir çatı altında gönüllülük esasıyla bir araya gelmiş resmi iznini 27 Haziran 2005 yılında almıştır. (Kütük no35-042-168)

Hikâyenin başında memelerini kaybeden meme kanserli kadınlara SSK‘nın hak tanımaması üzerine “meme protezi ve askılı sutyen” ücretinin ödenmesi için çalışmalara başladım.

SSK Genel Md.nün 1535 sayılı genelgesinin 10. Maddesinin B fıkrasının iptali için Kordon Soroptimist Kulübü Kadın Hakları Komisyonu başlığı altındaki proje başlatıldı. Toplanan 1200 imza o dönemin kadından sorumlu Bakanımız Sayın Murat Başeskioğlu’na bizzat proje sorumlusu yetkilisi olarak kendi elimle teslim ettim.

Bilahare Ankarada toplanan CEDAV Kadın ayrımcılığı çalıştayında bizzat bakanlıktan adıma gelmiş “SSK’nın meme protezinin lüks saydığı gerekçesiyle ücretin ödenemeyeceği” hakkındaki yazı kayıtlara geçti. Çalıştayın 2. gününde bana dernek bazında imza toplamam için izin verildi.

Bu konuda 330 derneği temsilen yaptığım konuşmamı kadınlarımız ve tüm katılımcılar ağlamakla karışık bir halde ayakta alkışladılar.

Topladığım 330 dernek bazındaki imzaları 2. kez tekrar sayın Bakana teslim ettim. Bunun akabinde 2004 yılında kanun değişikliği gerçekleşerek SSK lı, Emekli sandığı ve Bağkur’lu meme kanseri olan tüm kadınlarımıza meme protezi ödenmesi hakkı tanındı.

İzmir’de bu projeye imza veren STK dan bazı kadınlarımız “Bu imzayı atarken bir gün bana da lazım olabileceğini hiç düşünmemiştim” ifadesini kullanarak ileriki günlerde aslında bunun ne kadar da önemli olduğunu açıkça ortaya koymuşlardır.

Amaç hedefini bulunca benim Ankara’daki konuşmamı dinleyen Ege Üniversitesi Prof. Dr Alev Dramalı Hocam ile birlikte 2. kez meme kanserine yakalanmam sebebiyle tekrar ameliyat olduğum bu dönemde meme kanserli hasta ve yakınları için hak temelli hasta derneğimizi kurma çalışmalarımıza başladık.

Kuruluş öncesi Ankarada Cedaw’ın toplantısındaki çalıştayda o dönem İstanbul’da kurulan İstanbul Kadın Kütüphane yetkilisi meme protezi konusundaki çalışmaların, kütüphanede olması gerektiğini söyledi. Kuruluşu bu çalışma ile başlayan bilahare Memekander’in kuruluşu hakkındaki belgeler dosya ile 2006 yılında tarafımdan Kadın Kütüphanesine verilmiş orada kayıt düşülmüştür.

Derneğin kuruluş sekretaryasını onlar yaptılar. Böylece Derneğimiz 27-05-2005 yılında kuruldu.

Kurucu Başkan olarak 2005-2007 2016-2020’nin Ocak ayına kadar Başkanlığa devam ettim. Doç. Dr Şenay Kaymakçı ve Katip Çelebi Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyesi Gülay Oyur Çevik geçmiş dönem başkanlarımızdandır. 9 Eylül Üniversitesi Patoloji Bölümünde meme üzerinde uzmanlaşmıştır.

Prof. Dr Tulay Canda hocamız benim dönemimde Başkan yardımcısı olarak görev aldı.

Şimdiki dönemde İzmir Kadın Kuruluşları Birliği yönetim kurulunda seçimle derneğimizi mükemmel olarak temsil etmesinden de onur duyuyoruz.

Son dönemde tekrar 3. kez meme kanserine yakalandım ve Amazon olarak mücadelem tekrar başladı.

2020 Ocak ayında 8. Genel kurulda Başkanlık görevimi Sn Prof.Dr Ayfer Haydaroğlu Hocama devrettim.

Son dönem Başkanımız Ege Üniversitesi Onkoloji Radyasyon bölüm başkanı aynı zamanda Ege Üniversitesi‘nde Kanser Merkez müdürlüğü görevini 25 sene yürütmüş olan Prof. Dr. Ayfer Haydaroglu an itibariyle MEMEKANDER Yönetim Kurul Başkanıdır.

Ayrıca ONKOMER de görevine başarıyla devam etmektedir,

Şükranlarımızla…

2008 de genel kurul kararı ile bana Memekander Onursal Başkanlığı verilmiştir.

Yaşamımın en büyük ödülü … Daima hizmette bulunmak bana çok iyi geliyor yaşamım süresince, elverdiğince çalışmaya devam edeceğim.

Çiğdem Beşkardeş

MEMEKANDER
KURUCU VE ONURSAL BAŞKANI

MEMEKANDER

Mesajınızı bırakın