• +905309459200
 • memekander@hotmail.com

Hakkımızda

Dernek Amacı ve Hedefi

 • DERNEK AMACIMIZ:

Hak temelli sağlık konusunda kamu yararına tüm meme kanserli hastaları ve sağlıklı bireyleri eğitim, sağlık, sosyal dayanışma amacı etrafında birleştirmek ve iletişimi sağlamak, din dil ırk ayrımı yapmadan meme kanserli hastalar ile ilgili kurum ve kişilerle işbirliği yapmak, meme kanseri konusundaki son gelişmeleri takip edip bilgilendirmek, meme kanserli hastalara ve ailelerine destek vermek, eğitim ve rehabilitasyonlarını sağlamak, kadınlara meme kanseri farkındalığı eğitimi vererek meme kanseri ile savaşıma katkıda bulunmaktır.

 • DERNEK HEDEFİMİZ:

Toplumda meme kanseri hakkında farkındalık yaratmak, dezavantajlı gruplara yönelik farkındalık çalışmaları yürütmek, meme kanserinde erken tanı için mücadele vermek, dernek amaçlarımıza ulaşabilmek için, üniversiteler, belediyeler, tüm kurumlar ve diğer sivil toplum kuruluşları (STK)’larla işbirliği ve projeler yapmaktır.

 • DERNEK TARİHÇESİ

Meme Kanseri ile Savaşım Derneği (MEMEKANDER) 27.06.2005 Tarihinde kurulan Türkiye’nin ilk hasta derneğidir.  Derneğimizin kurucusu; bir meme kanseri hastası olan, bu hastalığı 3 kez yinelemelerle geçiren, üstün gayretli Çiğdem BEŞKARDEŞ’tir. Kuruluş tarihinden bu yana meme kanseri tanı ve tedavisinde çalışan öğretim üyeleri, doktorlar, hemşireler de bünyesinde yer almış, meme kanserli hastalar ve onlara bakan sağlıkçılar el ele meme kanserine karşı savaşım yoluna çıkmışlardır.

Derneğimiz kuruluşundan buyana sürekli eğitim seminerleri vermiş, projeler yapmış ve diğer sivil insiyatifler ve kurumlarla işbirliği yaparak projelere katılmıştır.

 • EĞİTİM SEMİNERLERİ:

Yerel yönetim işbirliği ile 2019’a kadar Konak Belediyesi Kültür Merkezinde her ay üye ve halka açık eğitim seminerleri verilmiştir. Seminerler Üniversite, SB Eğitim Hastaneleri ve üyelerimiz tarafından verilmektedir. 2019 aylık seminerleri Tınaztepe Üniversitesi, Galen Hastanesinde yapılmıştır. Prof DR Esin Üstün; Mamografi, Prof Dr Ayfer Haydaroğlu tarafından; Onkolojide yenilikler konferansı verilmiştir. 2020 ve 2021’de ise eğitim seminerlerimiz salgın nedeniyle aylık zoom programları olarak süregelmektedir. “MENOPOZ VE İDRAR KAÇIRMA” videolu eğitimi Aralık 2020’de ve “İLK YARDIM KURSU” Ocak 2021’de 2 hafta sonu olarak EÜ Hemşirelik Fakültesi, İKKB ve MEMEKANDER ortaklığıyla gerçekleştirilmiştir, “SU SORUNLARI paneli” ise 25.01.20’de İKKB ile ortak yapılmıştır.

 • PROJELERİMİZ:

2016’da; Karşıyaka Yelken kulübü, Karşıyaka Belediyesi, İZMEDER İşbirliğiyle yelkenler fora, hasta doktor elele projesinde 2 gün İzmir’de pembe balonlu optimist yarışları düzenlendi. 2017’de; SAĞKAL derneğinin kanserli hastalara barınma yeri açan Avrupa Birliği projesi içinde aktif ortak derneğimiz yer almıştır. 2018’de; GÜÇLÜ ÇOCUKLAR, GÜÇLÜ YARINLAR Projesinde yer aldık. Bu projede 2. Başkanımız Prof Dr Tülay Canda ve Doç Dr Şenay Kaymakçı ile 32 okulda toplam 10 bin kadına ulaştık. Sağlık Bakanlığı KANSERLE ELELE Projesine katıldık. 2019’da; HASTA OKULLARI adıyla civar ilçe belediyelerdeki çalışmalara katkıda bulunduk. 2020’de MEME KANSERLİ HASTALARA PEMBE BİLEKLİK Projesi ile birincilik ödülü aldık. ONKOLOJİ HASTALARINDA KOZMETİK projesi yurt dışı katkılı gerçekleşti. 2020’de “MAKET ÜZERİNDE KENDİ KENDİNİ MEME MUAYENESİ EĞİTİMİ” projesi video ve zoom toplantısıyla gerçekleştirildi. Video Ege Üniversitesi katkısıyla, Maket, Lions Kulübü aracılığıyla temin edildi. 15.10.2020’de PEMBE IŞIK ŞÖLENİ projesi, İBB ve tüm ilçe belediyeleri ile ortak tüm İzmir’de pembe ışıklandırmayla yapıldı. 2021: SU SORUNLARI projesine İKKB çatısında katılındı. 3 zoom programı ve 1 yarışma plandı. İlk Zoom toplantı organizasyonu tarafımızdan yapıldı.DİĞER DERNEKLERLE İLİŞKİLER

 • STK’LARLA İŞBİRLİĞİ:
  İzmir Meme Hastalıkları Derneği (İZMEDER) ile işbirliğimiz çok güçlüdür. İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği, Ege Kadın Dernekleri Federasyonu gibi kuruluşlar içinde yer almaktayız. Güçbirliği tarafından 2019 yılı MEMEKANDER olarak Onur Ödülüne Layık Görüldük.

 • KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ:
  TC Sağlık Bakanlığı “Kanserle El-ele Projesinde çalışmalara katılmıştır. Bu proje dahilinde “Hasta Okulları” adı ile İzmir Civar Belediyeler hatta Urfa, Mardin ve Muş’taki çalışmalara katkıda bulunmuştur. İzmir Valiliği şemsiyesi altında gerçekleştirilen her türlü STK çalışmasına katılındı. Valilik projemiz çerçevesinde Eğitim broşür desteği valilikten alındı. İzmir Büyük Şehir Belediyesi (İBB) Toplum Sağlığı Daire Başkanlığı ile ekim e meme kanseri farkındalık ayı projesi kapsamında tüm İzmir’de duraklar, otobüsler, billboardlar meme kanseri farkındalık afişleriyle donatıldı. İBB ve İlçe belediyeleriyle ortak pembe ışıklandırma yaparak İzmir’in tüm simgesel mekanlarında Pembe Işık Şöleni yaratıldı. İİB ve İlçe belediyelerle ortak çalışmalar sürmektedir.

 • ÜNİVERSİTELER:
  Üniversite öğretim üyesi üyelerimiz sayesinde Ege, 9 Eylül ve Tınaztepe Üniversitesiyle iyi ilişkiler içindeyiz. Birçok proje, konuşmacı desteği ve etkinlik ortaklığımız olmuştur.

 • ÖZEL SEKTÖR:
  Çankaya Tıp Merkeziyle MEME FARKINDALIK PAKETİ projesi ile (kısmi ücretsiz mamografi) sağlanmıştır.