• +905309459200
  • memekander@hotmail.com

Hakkımızda

Dernek Amacı ve Hedefi

 

  • DERNEK AMACIMIZ:

Hak temelli sağlık konusunda kamu yararına tüm meme kanserli hastaları ve sağlıklı bireyleri eğitim, sağlık, sosyal dayanışma amacı etrafında birleştirmek ve iletişimi sağlamak, din dil ırk ayrımı yapmadan meme kanserli hastalar ile ilgili kurum ve kişilerle işbirliği yapmak, meme kanseri konusundaki son gelişmeleri takip edip bilgilendirmek, meme kanserli hastalara ve ailelerine destek vermek, eğitim ve rehabilitasyonlarını sağlamak, kadınlara meme kanseri farkındalığı eğitimi vererek meme kanseri ile savaşıma katkıda bulunmaktır.

  • DERNEK HEDEFİMİZ:

Toplumda meme kanseri hakkında farkındalık yaratmak, dezavantajlı gruplara yönelik farkındalık çalışmaları yürütmek, meme kanserinde erken tanı için mücadele vermek, dernek amaçlarımıza ulaşabilmek için, üniversiteler, belediyeler, tüm kurumlar ve diğer sivil toplum kuruluşları ile iş birliği ve projeler yapmaktır.

  • DERNEK TARİHÇESİ

Meme Kanseri ile Savaşım Derneği (MEMEKANDER) 27.06.2005 Tarihinde kurulan Türkiye’nin ilk hasta derneğidir.  Derneğimizin kurucusu; bir meme kanseri hastası olan, bu hastalığı 3 kez yinelemelerle geçiren, üstün gayretli Çiğdem BEŞKARDEŞ’tir. Kuruluş tarihinden bu yana meme kanseri tanı ve tedavisinde çalışan öğretim üyeleri, doktorlar, hemşireler de bünyesinde yer almış, meme kanserli hastalar ve onlara bakan sağlıkçılar el ele meme kanserine karşı savaşım yoluna çıkmışlardır.

Derneğimiz kuruluşundan buyana sürekli eğitim seminerleri vermiş, ulusal ve uluslararası projeler yapmış ve diğer sivil inisiyatifler ve kurumlarla iş birliği yaparak projelere katılmıştır.

  • EĞİTİM SEMİNERLERİ:

Yerel yönetim iş birliği ile 2019’a kadar Konak Belediyesi Kültür Merkezinde her ay üye ve halka açık eğitim seminerleri verilmiştir. Seminerler Üniversite, SB Eğitim Hastaneleri ve üyelerimiz tarafından verilmektedir. 2019 aylık seminerleri Tınaztepe Üniversitesi, Galen Hastanesinde yapılmıştır. Prof DR Esin Üstün; Mamografi, Prof Dr Ayfer Haydaroğlu tarafından; Onkolojide yenilikler konferansı verilmiştir.

2020 ve 2021’de ise eğitim seminerlerimiz salgın nedeniyle aylık zoom programları olarak süregelmektedir. “MENOPOZ VE İDRAR KAÇIRMA” videolu eğitimi Aralık 2020’de ve “İLK YARDIM KURSU” Ocak 2021’de 2 hafta sonu olarak EÜ Hemşirelik Fakültesi, İKKB ve MEMEKANDER ortaklığıyla gerçekleştirilmiştir, “SU SORUNLARI paneli” ise 25.01.20’de İKKB ile ortak yapılmıştır. 25.02.2020 de “MENOPOZ VE İDRAR KAÇIRMA” videolu eğitim programı Karşıyaka kent konseyinin ricasıyla tekrarlanmış, MEMEKANDER önderliğinde Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalıyla beraber, Karşıyaka Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerine geniş katılımlı bir eğitim verilmiştir. 2021 de salgın nedeniyle meme kontrolü yaptırmayan kadınlarda hastalığın ileri evrelerde saptanması, meme kanserli kadınların salgında kanser kontrollerini ihmal etmeleri nedeniyle “SALGINDA KANSER BEKLEMEZ” Projemizin kısa videolarını içeren zoom programı ile Tülay Aktaş Güç Birliğinde, Bornova belediyesinde eğitimler verilmiştir.

 

  • PROJELERİMİZ:

2016’da Karşıyaka Yelken kulübü, Karşıyaka Belediyesi, İZMEDER İşbirliğiyle yelkenler fora, hasta doktor elele projesinde 2 gün İzmir’de pembe balonlu optimist yarışları düzenlendi.

2017’de SAĞKAL derneğinin kanserli hastalara barınma yeri açan Avrupa Birliği projesi içinde aktif ortak derneğimiz yer almıştır.

2018’de GÜÇLÜ ÇOCUKLAR, GÜÇLÜ YARINLAR Projesinde yer aldık. Bu projede 2. Başkanımız Prof. Dr. Tülay Canda ve Doç. Dr. Şenay Kaymakçı ile 32 okulda toplam 10 bin kadına ulaştık. Sağlık Bakanlığı KANSERLE ELELE Projesine katıldık.

2019’da HASTA OKULLARI adıyla civar ilçe belediyelerdeki eğitim çalışmalarına katkıda bulunduk. MEME KANSERLİ HASTALARA PEMBE BİLEKLİK Projesi ile birincilik ödülü aldık. ONKOLOJİ HASTALARINDA KOZMETİK projesi yurt dışı katkılı gerçekleşti.

2020’de “MAKET ÜZERİNDE KENDİ KENDİNİ MEME MUAYENESİ EĞİTİMİ” projesi video ve zoom toplantısıyla gerçekleştirildi. Video Ege Üniversitesi katkısıyla, Maket, Lions Kulübü aracılığıyla temin edildi. 15.10.2020’de PEMBE IŞIK ŞÖLENİ projesi, İBB ve tüm ilçe belediyeleri ile ortak tüm İzmir’de pembe ışıklandırmayla yapıldı.

2021’de SU SORUNLARI projesine İKKB çatısında katılındı. 3 zoom programı ve 1 yarışma planlandı. İlk zoom toplantı organizasyonunu derneğimiz üstlendi, tamamen tarafımızdan yapıldı. Diğer su sorunları etkinliklerine katkıda bulunduk. İzmir kent konseyi le beraber pembe bileklik projemizin devamı olarak “PEMBE BİLEKLİK DAĞITIM PROJESİ” yaptık. 3000 adet pembe bilekliği, pembe kurdele, lenf ödemde dikkat edilecek noktalar broşürü bir pembe dosya içine konarak ihtiyacı olan meme kanserli kadınlara ulaştırılmaya başlandı. Meme kanseri ameliyatı yapan hastaneler, onkoloji merkezleri, doktorlar ve hastalara bu dosyalar içinde pembe bileklikler dağıtılmaya devam etmektedir. 2021 içindeki en önemli projemiz “SALGINDA KANSER BEKLEMEZ” adlı bir AB-Sivil Düşün Projesidir. Proje kapsamında 3 kamu spotu videosu ve 3 ayrı boyutta QR kodlu bir afiş tasarımı yapılmıştır.  Bu projenin kamu spotu tarzı videolarında üyelerimiz oynamışlar ve kendi hayatlarını oyunlarda yaşamışlardır. Web sitemizden videolara erişilebilmektedir. Afişlerimiz, İzmir Otobüs, Metro, Vapurlar ve billboardlara asılmış, büyük ilgi görmüştür. Bu projemizin devamı olarak Ekim ayı meme kanseri Farkındalık ayında proje adını Ekim sloganı yaparak, bir ay süren “2021 EKİM MEME KANSERİ FARKINDALIK Projesine dönüştürülmüştür. Ekim 2021 projemiz kapsamında 3000 adet, QR kodlu, salgında kanser beklemez sloganlı sticker bastırılmış, İzmir’in tüm taksilerinin ön koltuk arkalarına bu stickerlar yapıştırılmıştır. Ayrıca bu stickerlardan 1000 adet işyerlerine, kadınların gittiği kuaför ve güzellik salonlarına, derneklere dağıtılmıştır. 1000 adet QR kodlu kitap ayracı basılmış, huzur evlerine, kitapçılara dağıtılmıştır. QR kodlarla Youtube kanalımızdaki videolarımıza erişilmektedir.  15. Ekim’de Narlıdere Belediyesi ile ortak görme engellilere yönelik bir toplantıya katılınmış, pembe kurdele gözlere bağlanarak görme engelli kadınlara gönüllerimiz açılmıştır. 22 Ekim ‘de Narlıdere Huzur evi ziyaretimiz olacak, kitap ve kitap ayraçlarımız hediye edilecektir. 26 Ekim’de Bornova Belediyesi, Psiko Onkoloji derneğiyle birlikte bir panelde Salgında Kanser adlı bir konuşma yapılacaktır. Ayrıca 26 Ekim pembe kurdele takma gününde pembe kurdele ve kitap ayraçlarımız dağıtılacaktır.

2021 yılı içinde Bornova Belediyesine Pembe Karavan, İçişleri bakanlığına Konak Belediyesi ile ortak bir PRODES projesi, UNFPA Q4 Programına bir kapasite geliştirme projesi verilmiştir. Sonuçlar beklenmektedir. DİĞER DERNEKLERLE İLİŞKİLER

  • STK’LARLA İŞ BİRLİĞİ:

İzmir Meme Hastalıkları Derneği (İZMEDER) ile iş birliğimiz çok güçlüdür. İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği, Ege Kadın Dernekleri Federasyonu gibi kuruluşlar içinde yer almaktayız. Güçbirliği tarafından 2019 yılı MEMEKANDER olarak Onur Ödülüne Layık Görüldük. 2021 Tülay Aktaş Güçbirliği tarafından “Salgında Kanser Beklemez” projemizle Sancar Maruflu ödülünü aldık.

  • KURUMLARLA İŞ BİRLİĞİ:

T.C. Sağlık Bakanlığı “Kanserle El-ele Projesinde çalışmalara katılmıştır. Bu proje dahilinde “Hasta Okulları” adı ile İzmir Civar Belediyeler hatta Urfa, Mardin ve Muş’taki çalışmalara katkıda bulunmuştur. İzmir Valiliği şemsiyesi altında gerçekleştirilen her türlü STK çalışmasına katılındı. Valilik projemiz çerçevesinde Eğitim broşür desteği valilikten alındı. 2020’de; İzmir Büyük Şehir Belediyesi (İBB) Toplum Sağlığı Daire Başkanlığı ile ekim e meme kanseri farkındalık ayı projesi kapsamında tüm İzmir’de duraklar, otobüsler, billboardlar meme kanseri farkındalık afişleriyle donatıldı. İBB ve İlçe belediyeleriyle ortak pembe ışıklandırma yaparak İzmir’in tüm simgesel mekanlarında Pembe Işık Şöleni yaratıldı. Bornova Belediyesi ile ortak PEMBE KARAVAN PROJESİ üzerine çalışmaya başlandı. 2021’de ise yoğun bir şekilde Konak Belediyesi AR-GE müdürlüğü ile ortak projeler üzerine çalışıldı. Konak belediyesi ile ortak bir içişleri bakanlığına ortak proje, bir de uluslararası UNFPA Q4 kapasite geliştirme projesi yaptık, sonuç beklemekteyiz. İzmir Kent Konseyi ile ilişkilerimiz çok iyi sürmekte, üyelerimizle kent konseyine katkı vermekteyiz. 2021 de PEMBE BİLEKLİK DAĞITIM projemizde bilekliler ve pembe dosyalar kent konseyi tarafından karşılanmıştır.

  • ÜNİVERSİTELER:

Üniversite öğretim üyesi üyelerimiz sayesinde Ege, 9 Eylül ve Tınaztepe Üniversitesiyle iyi ilişkiler içindeyiz. Birçok proje, konuşmacı desteği ve etkinlik ortaklığımız olmuştur. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları AD ve Cerrahi bilimler AD ile ortak eğitim çalışmalarımız sürmektedir.

  • ÖZEL SEKTÖR:

Tınaztepe, Galen Hastanesi ile ortak eğitim çalışmaları olmaktadır.  Çankaya Tıp Merkeziyle MEME FARKINDALIK PAKETİ projesi ile (kısmi ücretsiz mamografi) sağlanmıştır.